Българският триатлон записа историческо представяне на Балканския шампионат (2026 Europe Triathlon Balkan Championships), който се проведе на 13 юни в Охрид, Северна Македония. В едно от най-силните издания на турнира за последните години, българските състезатели и възпитаниците на столичния клуб „Три Тийм – София“, доказаха, че са сред водещите сили в региона.
Звездата на деня безспорно бе Мира Георгиева, която завоюва балканската титла при жените в категория „Елит“. Българката демонстрира абсолютна класа и разтърси трасето с безапелационно бягане. Тя записа най-бързото време в беговата част от надпреварата, с което не остави никакви шансове на конкуренцията си. На почетната стълбичка до нея застанаха румънката Алис Пержою (Alice Perjoiu), която спечели среброто, и словенката Тинкара Стрес (Tinkara Stres), класирала се трета.
С този си успех Георгиева затвърди позицията си на лидер в тима – a това е втори медал, който атлет на „Три Тийм – София“ носи от Балкански форум в рамките на последните две години.
Впечатляващо представяне при жените направи и младата надежда Миролюба Ненкова. Въпреки че все още е в категория „Девойки“ (Junior), тя за втори сезон мери сили с най-добрите в „Елит“. Ненкова завърши на престижното 14-то място в генералното класиране, което ѝ осигури място в Топ 3 сред връсниците и на шампионата.
При мъжете битката за медалите беше изключително ожесточена. Шампионската титла отиде при румънеца Карол Попа (Carol Popa), който финишира първи с време 00:54:01 ч. Само на 11 секунди след него (00:54:12 ч.) финалната линия пресече гръцкият национал Николаос Керамидас (Nicolaos Keramidas). Четиринадесет кратния победител при мъжете Огнян Стоянович спорели изклюючително ласкави думи за младата генерация в спорта и за пръв път от почти 20 години завърши на място различно от първото (6-то място).
България имаше сериозен повод за гордост на подиума и при мъжете, след като Александър Божилов се пребори за бронзовия медал в последните метри от надпреварата.
Място в челната десетка намери и Симеон Бобеков, който показа какво означава спортен характер. Със силно и тактическо правилно бягане, той разсече конкуренцията и се класира на 9-то място при Мъже Елит, наваксвайки голям дефицит.
Масовото участие на български клубове затвърди възхода на този спорт у нас. В мъжкия елит страната ни бе представена от още петима състезатели в класирането:
-
Борис Андреев – 11-то място
-
Петър Божилов – 21-во място
-
Боян Кирилов – 39-то място
-
Мартин Юсев – 42-ро място
-
Слав Тодоров – 44-то място
Резултатите от Охрид дават сериозна заявка за бъдещето на родния триатлон на европейската сцена. Със злато, бронз и отлични класирания в топ 15, българските атлети напуснаха Северна Македония с високо вдигнати глави и амбиции за още по-големи върхове през сезон 2026.






Симеон Иванов завърши на 7-ма позиция и показа сериозен прогрес спрямо предходните сезони. Бронзовият медалист от 2024 г. Иван Гръблев не стартира поради контузия, но подкрепяше отбора от трибуните. Пожелаваме му бързо възстановяване.










С този резултат, Иван зае трето място във възрастовата група 45-49 години и се нареди на 32-ра позиция в генералното класиране на състезанието. Важно е да се отбележи, че през октомври 2024 година Иван ще участва на световното първенство Ironman World Championship, ставайки едва третият българин, достигнал до този престижен форум.



„Дойдохме като непознати и си тръгнахме като приятели.“







На 3 и 4 август в град Пловдив се проведе Държавното първенство по триатлон – олимпийска дистанция. Състезателите от клуб “Три Тийм” – София показаха завидни умения и воля, като се отличиха с множество успехи в различни категории.





















